Kategorie
Związki

Co sprawia, że się przywiązujemy?

Tak jak w przypadku wielu innych zagadnień związanych z funkcjonowaniem naszej psychiki, także w tym przypadku odpowiedzi na to pytanie należy szukać w ludzkim mózgu. Za uczucie przywiązania odpowiada hormon zwany oksytocyną. Wytwarzany jest w jądrze przykomorowym i nadwzrokowym podwzgórza, skąd trafia do tylnego płata przysadki mózgowej.
Od ilości wydzielania tego hormonu zależy nasz nastrój oraz sposób, w jaki się zachowujemy.

Tak jak w przypadku wielu innych zagadnień związanych z funkcjonowaniem naszej psychiki, także w tym przypadku odpowiedzi na to pytanie należy szukać w ludzkim mózgu. Za uczucie przywiązania odpowiada hormon zwany oksytocyną. Wytwarzany jest w jądrze przykomorowym i nadwzrokowym podwzgórza, skąd trafia do tylnego płata przysadki mózgowej. Od ilości wydzielania tego hormonu zależy nasz nastrój oraz sposób, w jaki się zachowujemy.

Relacje międzyludzkie

Nie bez powodu oksytocyna nazywana jest „hormonem miłości”. Zaobserwowano bowiem znaczny jej wzrost u ludzi zakochanych oraz w świeżych związkach. Powoduje ona przyciąganie oraz chęć nawiązania relacji z drugim człowiekiem. Dodatkowo, u osób pozostających w monogamicznym związku, jej poziom może się utrzymywać, wywołując uczucie przywiązania do partnera. Dzięki oksytocynie stajemy się bardziej troskliwi, empatyczni oraz hojni.

Seks

Oksytocyna odgrywa szczególną rolę podczas zbliżeń z partnerem. Jest ona bowiem odpowiedzialna za skurcze macicy – u kobiet oraz za erekcję – u mężczyzn. Wytwarzana w mózgu wpływa na uczucie zadowolenia oraz satysfakcji u obu partnerów, a także przywiązanie do siebie nawzajem. Dlatego mówi się, że seks w życiu uczuciowym zakochanych jest bardzo ważny i umacnia ich więzi. Okazuje się, że ma to swoje naukowe podstawy i nie wiąże się jedynie z obopólnymi korzyściami cielesnymi. Zarazem, przesłanki na temat niezobowiązujących, przelotnych kontaktów seksualnych, na których zwykle opiera się fabuła większości filmów porno to mit, gdyż nie ma możliwości, aby żaden z partnerów nie doświadczył przywiązania. Co ciekawe, oksytocyna wytwarza się zawsze, kiedy towarzyszy nam orgazm, przez co wspólna masturbacja czy blow-job również może wpłynąć na zacieśnienie więzi kochanków.

Ciąża

To właśnie z nią najczęściej kojarzony jest ten hormon. Odpowiada ona za powodzenie zapłodnienia, wywołując skurcze, które przysuwają plemniki do komórki jajowej. W trakcie ciąży wywołuje wahanie libido, a przy samym porodzie wspomaga skurcze macicy. Potem jej rola nie jest wcale mniej ważna. Wspomaga ona bowiem proces laktacji oraz buduje więzi pomiędzy matką a dzieckiem.

Zdrowie psychiczne

Twierdzi się, że oksytocyna ma działanie podobne do dopaminy, czyli „hormonu szczęścia”. W związku z tym, trwają badania nad zastosowaniem oksytocyny w lekach psychotropowych, pomagających w leczeniu depresji oraz innych zaburzeń psychicznych. Udowodniono również, że podczas zwiększania się poziomu oksytocyny, zmniejsza się ilość kortyzolu, odpowiedzialnego za wydzielanie stresu. Duże stężenie oksytocyny łagodzi także ból fizyczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *