Kategorie
Uroda

5 zbrodni przeciwko pielęgnacji

Codziennie mamy do czynienia z pielęgnacją naszego ciała. Chcemy o nie dbać, aby jak najdłużej pozostało w świetnej kondycji. Nawyki pielęgnacyjne przekazywane są nam przez rodziców bądź środowisko. Jednak co jeżeli wszyscy powielamy te same błędy? Niestety! Większość z nas nie zna poprawnych zasad kosmetyki. Oto parę błędów, które (najprawdopodobniej) popełniasz.

Codziennie mamy do czynienia z pielęgnacją naszego ciała. Chcemy o nie dbać, aby jak najdłużej pozostało w świetnej kondycji. Nawyki pielęgnacyjne przekazywane są nam przez rodziców bądź środowisko. Jednak co jeżeli wszyscy powielamy te same błędy? Niestety! Większość z nas nie zna poprawnych zasad kosmetyki. Oto parę błędów, które (najprawdopodobniej) popełniasz.

1. Używanie „sprawdzonych” kosmetyków

Bynajmniej nie chodzi tu o stosowanie polecanych produktów. Często popełnianym przez nas błędem jest używanie tego samego kosmetyku przez miesiące, a nawet lata. Uważamy, że jeżeli dany produkt, na samym początku stosowania tak dobrze na nas działał, to nadal będziemy korzystać z jego dobroczynnych właściwości. Niestety, po czasie nasza skóra zaczyna się do niego przyzwyczajać. Coraz bardziej traktuje go jako „neutralny” przez co nie daje on takich efektów, jak na początku stosowania. Dlatego, co jakiś czas powinniśmy zmieniać naszą pielęgnację. Używajmy kosmetyków przeznaczonych dla naszego typu skóry, lecz starajmy się zadbać o ich różnorodność. Dzięki temu uzyskamy lepsze i bardziej widoczne efekty. Zasada ta dotyczy szczególnie kremów do twarzy oraz szamponów.

2. Częste mycie i peelingowanie twarzy

Higiena cery jest bardzo ważna, nie można jednak z nią przesadzić. Oprócz naszego, zewnętrznego wspomagania skóry, jest ona wyposażone we własne, naturalne systemy pielęgnacyjne. Wydzielane przez nią sebum, a także znajdujący się na niej mikrobiom to systemy nawilżające oraz ochronne cery. W momencie gdy przesadzamy z pielęgnacją twarzy, pozbywamy się ich z powierzchni skóry oraz narażamy na jej nieprawidłowe funkcjonowanie. Zbyt częste przemywanie twarzy powoduje nadmierne wydzielanie sebum oraz zmniejszoną odporność cery. Peelingi natomiast podrażnią jej powierzchnię, nadmiernie usuwają sebum, a także uszkadzają jej wewnętrzne warstwy. Złuszczanie naskórka powinno się bowiem odbywać nie częściej jak raz lub dwa razy w miesiącu, bo właśnie tyle naszej skórze zajmuje wyprodukowanie nowych komórek warstw skóry. W momencie, kiedy mocno inwazyjne peelingi wykonujemy częściej, niszczymy jej głębokie warstwy, które – w porównaniu do warstwy rogowej naskórka – nie powinny być złuszczane.

3. Zbyt długie kąpiele

Wydawać by się mogło, że czym dłuższa kąpiel, tym nasze ciało jest lepiej oczyszczone, a tym samym – zdrowsze. To kolejny mit, który działa na niekorzyść naszej flory bakteryjnej. Zbyt długie przebywanie w wannie lub pod prysznicem i narażanie swojej skóry na kontakt z detergentami niszczy naszą naturalną powłokę ochronną. Rzeczywiście, powierzchnia skóry jest „czystsza”, jednak również wyjałowiona, co nie jest dla nas zdrowe ani higieniczne. Optymalny czas kąpieli to ok. 10 minut, a woda w naszej wannie nie powinna być zbyt gorąca.

4. Zbyt częste mycie włosów

Tu sprawa wygląda podobnie jak w dwóch wcześniejszych przypadkach. Nadmierna pielęgnacja nie służy żadnej z naszych części ciała. To samo dotyczy włosów. Wiele z nas ma potrzebę codziennego mycia skóry głowy, ponieważ uważa że często się ona przetłuszcza. Tymczasem jest to spowodowane właśnie nadmiernym myciem włosów! Przez zbyt częstą pielęgnację, łój wytwarzany jest w za dużych ilościach, aby zabezpieczyć skórę przed ponownym jego usunięciem. Zredukowanie częstotliwości mycia włosów bądź używanie delikatniejszych kosmetyków poprawi ich stan oraz zredukuje nadmierne przetłuszczanie.

5. Rozczesywanie mokrych włosów szczotką

Wiele osób nie wyobraża sobie suszyć skołtunionych włosów, bądź zostawić ich w takim stanie do wyschnięcia. Sięga więc po szczotkę i na siłę stara się doprowadzić je do ładu. Nie jest to dobry pomysł. Mokre włosy są bowiem bardziej narażone na wypadanie, niż suche. Wskazane jest jednak ich rozplątywanie, ale przy pomocy palców, bądź używając grzebienia z szeroko rozstawionymi ząbkami. Następnie, po wysuszeniu są one gotowe do rozczesania zwykłą szczotką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *