Tak jak w przypadku wielu innych zagadnień związanych z funkcjonowaniem naszej psychiki, także w tym przypadku odpowiedzi na to pytanie należy szukać w ludzkim mózgu. Za uczucie przywiązania odpowiada hormon zwany oksytocyną. Wytwarzany jest w jądrze przykomorowym i nadwzrokowym podwzgórza, skąd trafia do tylnego płata przysadki mózgowej. Od ilości wydzielania tego hormonu zależy nasz nastrój oraz sposób, w jaki się zachowujemy.
Relacje międzyludzkie
Nie bez powodu oksytocyna nazywana jest „hormonem miłości”. Zaobserwowano bowiem znaczny jej wzrost u ludzi zakochanych oraz w świeżych związkach. Powoduje ona przyciąganie oraz chęć nawiązania relacji z drugim człowiekiem. Dodatkowo, u osób pozostających w monogamicznym związku, jej poziom może się utrzymywać, wywołując uczucie przywiązania do partnera. Dzięki oksytocynie stajemy się bardziej troskliwi, empatyczni oraz hojni.
Seks
Oksytocyna odgrywa szczególną rolę podczas zbliżeń z partnerem. Jest ona bowiem odpowiedzialna za skurcze macicy – u kobiet oraz za erekcję – u mężczyzn. Wytwarzana w mózgu wpływa na uczucie zadowolenia oraz satysfakcji u obu partnerów, a także przywiązanie do siebie nawzajem. Dlatego mówi się, że seks w życiu uczuciowym zakochanych jest bardzo ważny i umacnia ich więzi. Okazuje się, że ma to swoje naukowe podstawy i nie wiąże się jedynie z obopólnymi korzyściami cielesnymi. Zarazem, przesłanki na temat niezobowiązujących, przelotnych kontaktów seksualnych, na których zwykle opiera się fabuła większości filmów porno to mit, gdyż nie ma możliwości, aby żaden z partnerów nie doświadczył przywiązania. Co ciekawe, oksytocyna wytwarza się zawsze, kiedy towarzyszy nam orgazm, przez co wspólna masturbacja czy blow-job również może wpłynąć na zacieśnienie więzi kochanków.
Ciąża
To właśnie z nią najczęściej kojarzony jest ten hormon. Odpowiada ona za powodzenie zapłodnienia, wywołując skurcze, które przysuwają plemniki do komórki jajowej. W trakcie ciąży wywołuje wahanie libido, a przy samym porodzie wspomaga skurcze macicy. Potem jej rola nie jest wcale mniej ważna. Wspomaga ona bowiem proces laktacji oraz buduje więzi pomiędzy matką a dzieckiem.
Zdrowie psychiczne
Twierdzi się, że oksytocyna ma działanie podobne do dopaminy, czyli „hormonu szczęścia”. W związku z tym, trwają badania nad zastosowaniem oksytocyny w lekach psychotropowych, pomagających w leczeniu depresji oraz innych zaburzeń psychicznych. Udowodniono również, że podczas zwiększania się poziomu oksytocyny, zmniejsza się ilość kortyzolu, odpowiedzialnego za wydzielanie stresu. Duże stężenie oksytocyny łagodzi także ból fizyczny.