Kategorie
Zdrowie

Dlaczego mam mroczki przed oczami? Czy są groźne?

Mroczki przed oczami często pojawiają się w momencie, kiedy za szybko wstaniemy, czy gwałtownie zmienimy pozycję. Jest to całkowicie normalne zjawisko, które występuje wskutek niedostatecznej szybkości przepływu krwi. Co jednak jeżeli mroczki pojawiają się w mniej oczywistych okolicznościach? Często mogą być oznaką lub wynikiem choroby. Poznaj przyczyny mroczków.

Mroczki przed oczami często pojawiają się w momencie, kiedy za szybko wstaniemy, czy gwałtownie zmienimy pozycję. Jest to całkowicie normalne zjawisko, które występuje wskutek niedostatecznej szybkości przepływu krwi. Co jednak jeżeli mroczki pojawiają się w mniej oczywistych okolicznościach? Często mogą być oznaką lub wynikiem choroby. Poznaj przyczyny mroczków.

Mroczki są to tzw. ubytki, które widzimy, patrząc na obrazy przed nami. Mogą występować w postaci ciemnych plam, mętów, błysków, kłaczków itp. Utrudniają one prawidłowe widzenie i powodują dyskomfort. Dlaczego powstają?

Przyczyn mroczków może być wiele. Są to zarówno objawy choroby, jak i jej wynik. Czemu nasz obraz jest zaburzony?

Zmęczenie

Jedna z najczęstszych przyczyn zaburzeń widzenia. Nie jest jednak groźna dla zdrowia. Pogorszenie ostrości widzenia, czy zamglone plamy to jedynie sygnały wysyłane przez organizm, że należy mu się odpoczynek. Jeżeli mroczki pojawiają się w stanie zmęczenia, raczej nie ma się czym martwić.

Męty w ciele szklistym

Przypadłości tej towarzyszą dolegliwości w postaci półprzezroczystych mroczków, które wraz ze poruszaniem gałką oczną, zmieniają swoje położenie. Jest to niegroźna dolegliwość, leczona jedynie w przypadku nasilonych objawów. Latające mroczki to kawałki oderwanego kolagenu, które wskutek obkurczenia i rozpłynięcia się ciała szklistego odrywają się. Przypadłość ta spowodowana jest najczęściej wiekiem. Jej objawy obserwują osoby pomiędzy 50 a 75 rokiem życia. W przypadku nieznacznego pogorszenia komfortu życia nie wymaga leczenia.

Migrena

Mroczki przed oczami często towarzyszą osobom, których dotyka migrena z aurą. Są one jedną z dolegliwości obok silnego bólu głowy oraz nudności. Mogą występować w trakcie, bądź przed atakiem.

Anemia

W przypadku anemii, a inaczej niedokrwistości, również występują mroczki. Jest to spowodowane nieodpowiednią pracą układu krwionośnego, zwykle w wyniku niedoboru żelaza. Wówczas mroczki przed oczami to jeden z objawów tej choroby.

Nadciśnienie

Mroczki przed oczami mogą być spowodowane nadciśnieniem tętniczym. Wówczas towarzyszą im także zawroty głowy, szumy w uszach oraz kołatanie serca. W podobnym przypadku konieczne jest podjęcie leczenie samej choroby, dzięki czemu dolegliwości znikną.

Jaskra, zaćma

Obydwie te choroby powodują dolegliwości związane z niedostatecznym widzeniem. Przy jaskrze widoczne są ubytki w polu widzenia oraz widoczność aureoli wokół źródeł światła, natomiast zaćma objawia się ogólnie zamglonym widzeniem oraz plamami przed oczami. Obydwie te choroby występują głównie w wieku starszym, jednak jaskra może dotyczyć również ludzi młodych. Zarówno pierwszą jak i drugą dolegliwość leczy się podając specjalne krople do oczu lub operacyjnie.

Guz w czaszce

Mroczki przed oczami mogą być wynikiem guza wewnątrzczaszkowego. Rozrastająca się bowiem zmiana uciska z czasem naczynia krwionośne, powodując niedostateczne widzenie. Dodatkowe objawy to, np. ból oka oraz utrata ostrości wzroku.

Leczenie oraz zapobieganie mroczkom, jeżeli nie są one objawami poważnej choroby, jest dość proste. Wystarczy zmienić dietę na zbilansowaną, włączyć do swojego życia aktywność fizyczną, a także kierować się ostrożnością w przypadku stosowania antykoncepcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *