Lata dziecięce są bardzo ważnym etapem w rozwoju człowieka. To właśnie wtedy ciało najszybciej się zmienia i rośnie. Zachodzi w nim wiele procesów, których powodzenie będzie miało wpływ na zdrowie dziecka w przyszłości. Niektóre choroby i zaburzenia są możliwe do wyleczenia jedynie we wczesnych latach życia. Dlatego tak ważna jest czujna obserwacja rodziców oraz odpowiednia i kompleksowa pomoc. Które z dysfunkcji u dzieci są najbardziej powszechne? Na co zwrócić uwagę, aby dziecko w przyszłości było zdrowe i w pełni sprawne?
Pierwsze symptomy zaburzeń rozwojowych, typowych dla dzieci, pojawiają się najczęściej w przedszkolu lub szkole. Tam bowiem jesteśmy w stanie porównać zachowanie swojej pociechy z jego rówieśnikami. Z pomocą przychodzą również nauczyciele, który często informują rodziców o niepokojących spostrzeżeniach. Które z chorób najczęściej występują u dzieci?
Płaskostopie
Z płaskostopiem fizjologicznym rodzą się wszystkie dzieci. Jednak wraz z rozwojem, pod wpływem kształtujących się mięśni, w stopie pojawiają się sklepienia. Około 3-4 roku życia powinno być to już zauważalne. U niektórych proces ten ulega jednak upośledzeniu. Jak rozpoznać płaskostopie? Należy obserwować ślady stóp dziecka, np. na piasku czy mokrej posadzce. Jeżeli nie posiadają wcięcia na środku, najprawdopodobniej cierpi ono płaskostopie. Wówczas konieczne jest podjęcie działania. Płaskostopie leczone jest poprzez odpowiednie ćwiczenia oraz specjalistyczne obuwie, które kształtuje stopę. Dlaczego jest to tak ważne? Osoby z nieskorygowanym płaskostopiem cierpią w przyszłości na ból i obrzęki łydek, stóp oraz kręgosłupa. Ciężar ciała jest bowiem rozkładany nierównomiernie przez płaską podeszwę stopy.
Trudności z mówieniem
Zdarza się, że pomimo wiary rodziców w postęp dziecka, doświadcza ono problemów z mówieniem. Zaburzenie to może przybierać różne postaci. Jest to na przykład opóźniony rozwój mowy, jąkanie się czy nieumiejętność poprawnego wymawiania głosek. Dostrzeżenie tego problemu u dziecka jest niezwykle istotne. Na etapie szkolnym możliwe jest bowiem sprawne pozbycie się zaburzeń. Zdarza się jednak, że dziecko z innego powodu doświadcza trudności w mówieniu. Może być to spowodowane różnymi wadami rozwojowymi jamy ustnej, jak, np. przerost więzadełka języka lub wargi górnej. Wówczas konieczna jest ingerencja lekarza. Te i podobne zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej można wykonać w gabinecie M.Dent http://www.m.dent.olsztyn.pl/chirurgia.html . Skorygowanie wad jest bowiem bardzo ważne dla przyszłego poprawnego rozwoju dziecka.
Koślawość kolan
To wada, która charakteryzuje się układaniem przez dzieci nóg w literę X. Jest łatwa do zauważenia, lecz jej skorygowanie możliwe jest jedynie w wieku dziecięcym. Wpływa ona na koślawy i niezgrabny chód, który może również sprawiać ból. Koślawość kolan leczy się przy pomocy specjalnego obuwia ortopedycznego oraz rehabilitacji. Zadaniem rodziców jest również praca nad szkodliwymi i nieprawidłowymi nawykami dziecka.
Problemy z koncentracją
Problem z koncentracją uwagi dotyka coraz większą liczbę dzieci. Spowodowane jest to najprawdopodobniej specyfiką czasów, w których żyjemy. Otacza nas bowiem zbyt wiele bodźców, które również dla dzieci nie pozostają bez znaczenia. Jednak problemy z koncentracją mogą mieć również podłoże psychiczne bądź biologiczne. Jeżeli po usunięciu wszelkich „rozpraszaczy” twoje dziecko nadal nie jest w stanie wykonać danego zadania lub popełnia bardzo dużo błędów, pomocna może okazać się konsultacja u specjalisty. Lekarz na pewno doradzi, jaki kroki należy podjąć lub czy w razie potrzeby, zapisać dziecko na terapię. Problemy z koncentracje bezpośrednio przekładają się na niekorzystne wyniki w nauce. Dlatego tak ważne jest skorygowanie tych zaburzeń, które będą miały znaczny wpływ na przyszłość dziecka.
Okrągłe plecy (kifoza)
Okrągłe plecy to wada postawy, która najczęściej powstaje w wyniku z długiego siedzenia przy biurku, np. przed komputerem. Dziecko jest wówczas zgarbione, a jego głowa i barki wysuwają się nienaturalnie do przodu. Taka pozycja powoduje przykurcz mięśni klatki piersiowej. To z kolei doprowadza do częstych bólów pleców oraz problemów z oddychaniem. W przypadku niewielkiej wady stosuje się jedynie ćwiczenia. Gdy kifoza przyjmuje jednak bardziej zaawansowaną postać konieczne jest wdrożenie gimnastyki korekcyjnej lub szelek ortopedycznych.