Dokuczają ci nieznośne bóle miesiączkowe? Chcesz położyć kres swoim męczarniom, ale jednocześnie nie masz zamiaru faszerować się specyfikami z apteki? Oto rozwiązanie. Okazuje się, że domowe metody łagodzenia bólu menstruacyjnego również są skuteczne. Poznaj tych 5 prostych sposobów na pozbycie się nieprzyjemnych dolegliwości.
1. Gorące kompresy i ciepła kąpiel
Temperatura działa zbawiennie na spięte mięśnie. Przyłożony do podbrzusza termofor rozluźni oraz uśmierzy ból miesiączkowy. Dobrym sposobem jest także zażycie ciepłej, ale nie gorącej kąpieli. Zadziała ona podobnie jak termofor, a przy okazji relaksuje całe ciało. Wypełnienia wanny zbyt gorącą wodą jest jednak niewskazane. Co prawda oczekiwany efekt eliminacji dokuczliwego bólu wystąpi, lecz rozszerzeniu ulegną również naczynia krwionośne. Wpłynie to na ogólne osłabienie organizmu oraz zwiększoną obfitość krwawień.
2. Lekka aktywność fizyczna i regularne ćwiczenia
Aby zapobiec silnym dolegliwościom bólowym, polecany jest mało obciążający ruch, jak np. spacer czy trucht. Pomaga on rozluźnić i rozciągnąć spięte mięśnie brzucha. Dodatkowo dzięki treningom możemy nie tylko złagodzić nasz ból, ale i poprawić nasz ogólny nastrój. Podczas aktywności fizycznej wydzielane są bowiem endorfiny, które odpowiadają za poczucie szczęścia.
Oprócz tego, regularne, codzienne ćwiczenia wpływają zbawiennie na organizm podczas miesiączki. Dzięki odpowiednio przygotowanym mięśniom, okres nie będzie już tak uciążliwy i bolesny.
3. Witaminy i minerały
Przed spodziewanym okresem możemy wspomóc się również witaminami. Szczególnie dobry wpływ mają witaminy z grupy B, C i E. Dodatkowa suplementacja magnezu, wapnia oraz cynku także wspomoże walkę z menstruacyjnym bólem. Składniki te zapobiegają bowiem intensywnym skurczom mięśni macicy, co w rezultacie przyczynia się do likwidacji nieprzyjemnych, comiesięcznych dolegliwości.
4. Modyfikacja diety
Podczas okresu wskazana jest rezygnacja z określonych składników diety. Są to np. ostre przyprawy, sól oraz kofeina. Dodatkowo zaleca się zmianę posiłków na te o niskiej zawartości tłuszczu oraz wybieranie nienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3. Ograniczenie tłuszczu wpłynie na spadek poziomu estrogenów, dzięki czemu skórcze macicy staną się mniej bolesne. Modyfikację jadłospisu zaleca się już tydzień przed spodziewanym wystąpieniem okresu.
5. Zioła
Świat ziół jest tak bogaty, że na kobiece dolegliwości także znajdziemy wśród nich pomoc. Na bóle menstruacyjne bardzo dobrze działa rumianek oraz liście maliny. Obydwa mają działanie rozkurczowe, a liść maliny dodatkowo wzmacnia macicę. Napar z liścia pokrzywy sprawdzi się w sytuacji, kiedy podczas miesiączki czujesz się ciężko. Działa ona bowiem moczopędnie, dzięki czemu pozbędziesz się nadmiaru wody zalegającej w organizmie. Ponadto jeżeli towarzyszy ci również rozdrażnienie, warto wypić napar z melisy, który cię uspokoi i odpręży.